Objawy, czynniki zaostrzające oraz łagodzące przebieg AZS

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która cechuje się bardzo uporczywymi dolegliwościami, w tym wysypką, świądem, rumieniem oraz wyraźnym przesuszeniem. Jej skuteczne zwalczanie wymaga przede wszystkim postawienia prawidłowej diagnozy oraz identyfikacji czynników drażniących, a także regularnych działań pielęgnacyjnych z użyciem specjalistycznych kosmetyków, takich jak na przykład kremy na atopowe zapalenie skóry.

Objawy typowe dla AZS

Objawy AZS są dobrze widoczne i bardzo trudne do przeoczenia. Wśród nich wyróżnić należy przede wszystkim wspomniany na wstępie świąd oraz znaczne przesuszenie skóry. Ponadto, pacjenci wykazują zwykle dodatni wywiad w kierunku rodzinnej atopii.

Czynniki zaostrzające przebieg AZS

Jak wspomniano powyżej, objawy choroby są bardzo dokuczliwe, a pewne działania powodują ich dodatkowe zaostrzenie i spotęgowanie problemu. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim drapanie zmian skórnych, które prowadzi do łuszczenia się naskórka, zaczerwienienia, pogrubienia skóry, a nawet zmiany jej koloru, powstania blizn i rozwoju wtórnego zakażenia. Te uporczywe dolegliwości mogą być łagodzone poprzez regularne stosowanie specjalistycznych kosmetyków, takich jak krem na atopowe zapalenie skóry. Ponadto, intensywność zmian może mieć związek ze stresem, zbyt wysokimi temperaturami i nadmierną ekspozycją na słońce. W tym przypadku również polecany jest do stosowania łagodzący krem na AZS. Pacjenci powinni również unikać zbyt długich kąpieli, a po ich zażyciu stosować hipoalergiczne kremy na atopowe zapalenie skóry o właściwościach intensywnie nawilżających. Warto również pamiętać o tym, że zmiany skórne mogą mieć również związek na kontaktem z szorstkimi tkaninami, składnikami niektórych perfum, a także kurzem i roztoczami. Wreszcie, zmiany skórne mogą nasilać się na skutek nieprawidłowej diety oraz uszkadzania naturalnych mechanizmów odpornościowych na skutek obecnych w środowisku zanieczyszczeń oraz przenikania do organizmu alergenów.   

Terapia podstawowa w leczeniu AZS  

W pierwszej kolejności leczenie AZS obejmuje właściwą edukację pacjenta w zakresie przebiegu choroby oraz czynników ją niezaostrzających, a także działania profilaktyczne oraz prawidłową pielęgnację skóry obejmująca stosowanie specjalistycznych kosmetyków, takich jak na przykład krem na atopowe zapalenie skóry. Dobry krem na AZS powinien działać na skórę łagodząco i nawilżająco oraz wpływać na zdecydowaną poprawę komfortu życia pacjenta.

Leave a Reply

Your email address will not be published.